Kup biżuterię przez internet lub zadzwoń: 603 193 026 Kupiliście już: 390 362 szt.

Czym różni się biżuteria sztuczna od biżuterii jubilerskiej?

Dawniej biżuteria stosowana była jako oznaka władzy, prestiżu, zamożności czy też przynależności klasowej. Była trudno dostępna i kosztowna. Współcześnie noszona jest zarówno przez kobiety jak i mężczyzn i często produkowana jest masowo, przy użyciu maszyn, niekoniecznie z kosztownych materiałów dekoracyjnych. Można zatem przyjąć że obecnie podstawowa różnica pomiędzy biżuterią sztuczną a biżuterią jubilerską (szlachetną) tkwi przede wszystkim w materiałach z jakich wykonywane są ozdoby a co za tym idzie również i w cenie gotowych wyrobów, która jest często wielokrotnie niższa.

Biżuteria sztuczna produkowana jest najczęściej w dużych nakładach z metali nieszlachetnych które, same w sobie lub po pokryciu innym metalem, imitują w wyglądzie ich drogie odpowiedniki - kruszce typu srebro lub złoto. Kamienie szlachetne zastępowane są np. wysokiej jakości elementami szklanymi typu kryształ Swarovskiego czy czeskimi sztucznymi perłami. Ponadto wykorzystywane są nietypowe materiały jak np. filc, drewno, plastik, skóra czy tkaniny.

Biżuteria jubilerska jest dużo droższa i wykonuje się ją z metali typowo szlachetnych jak np. złoto, srebro, platyna. Jako elementy dekoracyjne stosowane są diamenty, szmaragdy, prawdziwe perły, koral czy bursztyn. Prawdziwie jubilerskie ozdoby tworzy i wymyśla się w pracowniach złotniczych typowo na zamówienie i to sprawia że są one niepowtarzalne. Obecnie duże, powszechnie znane firmy, które znacząco zdominowały rynek, produkują jednak tego typu (lub podobną) biżuterię maszynowo, w dużej ilości kopii, przy jednoczesnym zachowaniu drogich kruszców. Ich jakość wykonania jest bardzo dobra lecz indywidualny charakter ulega rozmyciu.

Różnica jakości wykonania przemawia na korzyść wyrobów jubilerskich. Powszechnie uważa się że tego typu ozdoby będą służyć przez lata i mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie lub pozostać swoistą inwestycją na przyszłość. Obecnie jednak tania biżuteria w dużej mierze nadgania tą różnicę ze względu na fakt że coraz bardziej powszechnie stosuje się do jej produkcji wysokiej jakości materiały oraz trwałe i grube powłoki metaliczne odpowiednio zabezpieczające produkty. Oczywiście istnieje cały czas gama wyrobów typowo najtańszych, gdzie cena jest decydującym czynnikiem, jednak można stwierdzić zdecydowanie że różnica pomiędzy biżuterią sztuczną a szlachetną w dzisiejszych czasach nieznacznie się zaciera i wynika głównie z charakteru samego materiału.

Odpowiedniki szlachetnych materiałów:
Złoto - stopy metali nieszlachetnych pozłacane lub mosiądzowane, mosiądz
Srebro - stopy metali nieszlachetnych posrebrzane lub pokryte białym brązem, stal
Brąz - miedź, czerniony mosiądz
Stare złoto - patynowany mosiądz lub jego powłoka
Stare srebro - powłoka z patynowanego srebra, białego brązu lub cyny
Diamenty - akrylowe lub szklane cyrkonie, kryształy typu Swarovski
Szmaragdy, rubiny, szafiry - szkło barwione
Perły - sztuczne akrylowe lub szklane perły w różnych odcieniach i barwie, masa perłowa
Koral, turkus, bursztyn - barwiona masa lakowa, barwione tworzywo sztuczne, żywice


Najczęściej kupowane