Kup biżuterię przez internet lub zadzwoń: 603 193 026 Kupiliście już: 393 675 szt.
Wisiorek Słowiański Kołowrót

Wisiorek Słowiański Kołowrót

Nasza cena:21,89 zł

Produkt jest dostępny Ilość ograniczona


Pokaż znajomym na Facebooku 0

Produkt jest dostępny Ilość ograniczona

Najtańsza dostawa od 10,90 zł

 • Produkt nowy
 • Szybka wysyłka w 24h
 • Szybka wysyłka w 24h
 • Najniższa cena

Wisiorek Kołowrót Ochronny Słowiański

Wisiorek ze słowiańskim znakiem kołowrota, wykonany z wysokiej jakości woskowanego sznurka jubilerskiego, co nadaje mu trwałość i estetyczny wygląd. Zawieszka, będąca centralnym punktem wisiorka, wykonana jest ze sklejki drewnianej, starannie wyciętej i ozdobionej symbolem Swarożyca. Ten pogański symbol, związany z kultem Słońca, dodaje wisiorkowi głębokiego, mistycznego charakteru.

Sznurek jubilerski został zawiązany w sposób umożliwiający łatwą regulację długości, dzięki czemu wisiorek można dostosować do indywidualnych potrzeb i stylizacji. Woskowana powierzchnia sznurka nie tylko zwiększa jego wytrzymałość, ale także nadaje mu delikatny połysk, podkreślający naturalne piękno materiału.

Zawieszka jest lekka, co zapewnia komfort noszenia, a jednocześnie trwała, co gwarantuje długowieczność tego unikalnego akcesorium. Ręcznie wykonany wzór na zawieszce dodaje wisiorkowi unikalności i czyni go idealnym dodatkiem dla osób ceniących oryginalne, etniczne akcesoria.

Całość emanuje rustykalnym urokiem, doskonale wpisując się w modę etno i boho. Wisiorek ten jest nie tylko stylowym dodatkiem, ale również symbolem przeszłości, duchowości i natury, co czyni go wyjątkowym elementem każdej kolekcji biżuterii.

Co to jest swarzyca ?

Swarzyca jest jednym z najstarszych i najbardziej złożonych symboli używanych przez ludy słowiańskie. Jej historia i znaczenie są bogate i wielowymiarowe, często mylnie rozumiane z powodu jej niewłaściwego użycia w XX wieku. W tym artykule przyjrzymy się głębiej, czym jest swarzyca, jakie jest jej znaczenie w kulturze słowiańskiej i jakie ma miejsce w dzisiejszym świecie.

 • Korzenie i Historia Swarzyca ma swoje korzenie w starożytnych kulturach Eurazji, gdzie była używana jako symbol solarny. W kulturze słowiańskiej, była związana z bóstwem Swarogiem, bogiem słońca, ognia i kowalstwa. Symbolem tym oznaczano cykle życia, śmierci i odrodzenia, a także ciągłą walkę dobra ze złem.
 • Znaczenie i Symbolika Swarzyca występuje w dwóch głównych formach: prawo- i lewoskrętnej. Prawoskrętna swarzyca (Swarzyca Prawa) symbolizuje światło, życie i pozytywne energie, podczas gdy lewoskrętna swarzyca (Swarzyca Nawi) jest często kojarzona z nocą, śmiercią i negatywnymi energiami. Obie wersje są jednak integralną częścią dualistycznego widzenia świata przez Słowian, gdzie harmonia jest osiągana przez równowagę przeciwnych sił.
 • Swarzyca w Praktykach Religijnych W starożytnej słowiańskiej religii, swarzyca była często używana w rytuałach i ceremoniach. Znajdowano ją na ceramice, biżuterii, ubraniach i innych artefaktach. Symbol ten miał chronić przed złem, przynosić szczęście oraz sprzyjać płodności i urodzajowi. Swarzyca była także częścią obrzędów związanych z cyklem rocznym, takich jak święto Kupały (letnie przesilenie) i Dziady (święto zmarłych).
 • Swarzyca w Sztuce i Rzemiośle Motywy swarzycy są również powszechne w sztuce ludowej, zwłaszcza w hafcie, tkactwie i rzeźbie. Wzory te są przekazywane z pokolenia na pokolenie, zachowując tradycje i wartości przodków. Słowiańska swarzyca jest także inspiracją dla współczesnych artystów, którzy starają się przywrócić i zreinterpretować ten starożytny symbol w nowoczesnym kontekście.
 • Współczesne Kontrowersje Niestety, swarzyca często bywa mylnie utożsamiana z nazistowską swastyką, która została zawłaszczona i zniekształcona przez ideologię nazistowską. W rezultacie, wielu ludzi kojarzy ten symbol wyłącznie z negatywnymi konotacjami. Warto jednak pamiętać, że swarzyca ma długą historię i bogate znaczenie, które jest całkowicie niezwiązane z tragicznymi wydarzeniami XX wieku.

Czego symbolem jest kołowrót?

Kołowrót, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli w historii ludzkości. Choć współcześnie kojarzony jest przede wszystkim z nazistowskimi Niemcami, jego korzenie sięgają znacznie głębiej, a jego znaczenie i użycie są znacznie bardziej złożone. W kulturze dawnych Słowian kołowrót pełnił ważną rolę jako symbol o głębokim znaczeniu duchowym i kosmologicznym.

 • Historia i Etymologia
  Kołowrót, w swej podstawowej formie, to krzyż z ramionami wygiętymi pod kątem prostym w jednym kierunku. W języku polskim nazwa ta wywodzi się od słów "koło" i "wrot" (odwrócenie, obrócenie), co odzwierciedla ruch obrotowy, a także cykliczny charakter życia i natury. Swastyka, bo tak nazywa się ten symbol w wielu kulturach, pochodzi z sanskrytu i oznacza "przynoszący szczęście" (swa - własny, astika - jest).
 • Symbolika i Znaczenie u Słowian
  Dla dawnych Słowian kołowrót był przede wszystkim symbolem słońca, życia, nieustannego odradzania się i wiecznego cyklu natury. Był to emblemat mocy i ochrony, związany z bogami słonecznymi, takimi jak Swaróg, Swarożyc czy Dadźbóg.
  1. Słońce i Odradzanie się:
   Kołowrót był postrzegany jako symbol solarny. W kulturach przedchrześcijańskich słońce było postrzegane jako źródło życia, ciepła i światła, a kołowrót reprezentował jego ruch na niebie oraz cykl dnia i nocy. Ruch ramion swastyki symbolizował obrót słońca i jego ciągłe odradzanie się.
  2. Ochrona i Moc:
   Wierzono, że kołowrót ma moc ochronną przed złymi duchami i negatywnymi wpływami. Umieszczano go na domach, ubraniach, narzędziach i amuletach, aby zapewnić sobie i swoim bliskim ochronę. Symbol ten był również używany w obrzędach i rytuałach mających na celu zapewnienie pomyślności i dobrobytu.
  3. Związek z Bogami:
   Kołowrót był ściśle związany z kultem bogów słowiańskich, zwłaszcza tych związanych ze słońcem i ogniem. Swaróg, bóg nieba i ognia, był często przedstawiany z tym symbolem. Swarożyc, jego syn, bóg ognia domowego, oraz Dadźbóg, bóg słońca, także byli często kojarzeni z kołowrotem.
  • Archeologiczne Znaleziska
   Ślady używania kołowrotu przez dawnych Słowian można znaleźć w różnych artefaktach archeologicznych. Są to m.in. ceramika, biżuteria, broń oraz elementy architektoniczne. Symbol ten pojawiał się również w dekoracjach tkanin i haftach, co świadczy o jego szerokim zastosowaniu i znaczeniu w codziennym życiu Słowian.
   1. Ceramika:
    Wzory kołowrotu są często znajdowane na fragmentach naczyń ceramicznych, które służyły zarówno do codziennego użytku, jak i w celach rytualnych. Ich obecność na naczyniach mogła służyć zarówno estetyce, jak i funkcji ochronnej.
   2. Biżuteria i Amulety:
    Wiele znalezisk archeologicznych zawiera ozdoby w kształcie kołowrotu, które noszono jako amulety. Miały one chronić właściciela i przynosić mu szczęście.
   3. Broń i Narzędzia:
    Kołowrót był także wybijany na broni i narzędziach, co miało zapewnić skuteczność w walce i pracy oraz chronić przed złymi duchami.
   • Kołowrót w Kulturze Ludowej

    W kulturze ludowej kołowrót przetrwał wiele wieków, nawet po chrystianizacji Słowian. Choć Kościół katolicki starał się wyeliminować pogańskie symbole, wiele z nich przetrwało w formie ornamentów i motywów dekoracyjnych. W niektórych regionach symbol ten był używany do XX wieku jako część tradycyjnych wzorów ludowych.

    1. Hafty i Tkaniny:
     Wzory kołowrotu pojawiają się w tradycyjnych haftach i tkaninach, zwłaszcza w strojach ludowych. Te wzory często miały funkcję zarówno dekoracyjną, jak i magiczną.
    2. Architektura:
     Symbolika kołowrotu była także obecna w architekturze, zwłaszcza w formie zdobień drewnianych domów i budynków gospodarczych. Mogło to być zarówno wyrazem estetyki, jak i próbą ochrony domostwa.
   • Współczesne Znaczenie
    Dziś kołowrót jest symbolem kontrowersyjnym, głównie z powodu jego nadużycia przez nazistowskie Niemcy. Niemniej jednak, wiele kultur, w tym słowiańskie, stara się odzyskać ten symbol i przywrócić mu jego pierwotne, pozytywne znaczenie. Współcześni rekonstruktorzy i miłośnicy historii starają się popularyzować wiedzę o jego prawdziwym znaczeniu i roli w dawnych wierzeniach i kulturze.


Specyfikacja

Kod produktu:ar2774
Marka:Jubileo.pl
Kraj produkcji:Polska
Materiał:sznurek jubilerski, drewno
Kolor:czarny, brązowy
Długość zawieszki:2,0 cm
Szerokość zawieszki:2,0 cm
Długość całkowita:74,0 cm
Typ sznurka:sznurek jubilerski woskowany 2 mm
Typ zapięcia:węzeł
Waga:2.6 g

Najważniejsze cechy

 • Produkt nowy i zapakowany
 • Tradycyjny słowiański design
 • Symbolika cyklu życia
 • Duchowe połączenie
 • Talizman ochrony i szczęścia


Kto ostatnio kupował?

Nasza cena:21,89 zł

Produkt jest dostępny Ilość ograniczona


Nowość w sklepie. Nie dokonano jeszcze zakupu.


Zobacz podobne produkty